KYTICE – DODATEČNÁ OSLAVA 55 LET

Kytice 55 let
  • Kytice 55 let

Slavnostním večerem s představením Kytice jsme původně chtěli připomenout 55. výročí Klubu mladých diváků (což připadlo na sezón 2019/2020). Kvůli covidu jsme vše museli dvakrát přesunout a letos máme již 57. sezónu nepřetržitého fungování. Slavili jsme 13.prosince 2021 dodatečně, ale přece!

Rádi bychom vyjádřili opravdu velký vděk, protože tento večer a toto setkání bylo v dnešní době a ve více ohledech malý zázrak. Vážíme si vaší trvající přízně.

Poděkování patří na prvním místě pedagogům. Vytrvale pečují o divácké skupiny, každý rok dávají dohromady studenty na své škole a přivádí mladé lidi nejen z Prahy do pražských divadel.

Děkujeme za důvěru, že i v této náročné době máme včetně pedagogů 10 093 členů.

Velmi děkujeme za trvalou finanční i morální podporu hlavnímu městu Praha, které nám umožňuje zajistit provoz a také mimořádně podpořilo tento výjimečný večer.

Děkujeme Divadlu v Dlouhé, kde nacházíme příjemné zázemí.

Děkujeme Národnímu divadlu za velkou ochotu a možnost se zde setkat a prožít právě tady náš slavnostní večer.

Díky všem, kteří troufalý záměr oslavit naše výročí představením Kytice v Národním divadle podpořili

Poděkování za spolupráci patří divadlům, která v mladých divácích vidí své budoucí publikum.

Na závěr to nejdůležitější samozřejmě děkujeme všem našim mladým divákům i všem těm po 57 sezónách klubu odrostlým divákům za přízeň divadlu a členství v klubu.

Ohlasy našich členů:

Vážené vedení KMD,

po zhlédnutí představení Kytice k 55. výročí klubu mám potřebu Vám sdělit slova díků a obdivu.

Po příchodu do Národního divadla krátce po 18:30 jsem měl obavy, že divadlo bude poloprázdné, pak mnou trochu cloumal vztek při pohledu na pozdně příchozí s kabáty v ruce, k čemuž přispěl pan radní v naprosto nevhodném oblečení – asi neměl chodit vůbec. Vysvětlujte ve škole zodpovědným studentkám, že se nemusí hroutit a chodit do půjčoven, když nemají dlouhé šaty, ergo velkou večerní toaletu.

Pak se ale otevřela opona, divadlo bylo naprosto plné a na jeviště vstoupil pan Němec se Záhořovým ložem a po něm další slavné osobnosti zlaté kapličky – paní Preissová, Janžurová, Medvecká, Boušková … a divadlo vnímá, sleduje. Kde je onen všudypřítomný atribut školních představení – šustění bonbónů, svit displejů neřkuli zvonění mobilů? Nic takového není, každý jedinec se stal součástí jednolité masy, která se nechala, a ráda, strhnout k hlubokému uměleckému prožitku.

Nechtěl bych ale jen chválit herecké výkony účinkujících. Pochvalu zaslouží i všichni mí neznámí kolegové a kolegyně, kteří přivedli do divadla takto kulturně vyspělé diváky. Závěrem pár slov i k vedení KMD. Hluboký obdiv k organizaci a hlavně odvaze takové představení uspořádat, ta víra, že to neskončí ostudou. A povedlo se. Potlesk ve stoje prosím vztahujte i na sebe, neboť dokazuje, že Vaše práce přináší plody a že i takový kritický pichlavý stařík před důchodem si může říci: "Ona ta mladá generace není tak úplně zkažená a necitlivá a má cenu do ní cosi vkládat. Ono se to vrátí. " A na tom divadelním formování se velkou měrou podílíte i Vy z Klubu mladého diváka.

Děkuji.

PhDr. Václav Pavlíček

OA Heroldovy sady

PS Přidávám pár ohlasů našich studentů – zcela neupraveno.

13. 12. 2021 bylo v Národním divadle představení speciálně pro klub mladých diváků.

Divadlo mě velice nadchlo. První polovina byla spíše formální a ta druhá (pro mě zajímavější) byla akčnější a významově hlubší. Herecké výkony byly skvělé a díky zachovanému textu jsem si text mohla v hlavě přeříkat s herci.

Anna Janoušová 1.C

Divadlo se mi velice líbilo, ale první půlka mi přišla méně zajímavá než ta druhá. Obě části byly výborně zahrané a měly skvělé vyřešené efekty a rekvizity.

Lucie Rambousková 1.C

Mám stejný názor jako holky, moc se mi to líbilo ale druhá část mě bavila o něco více.

Natálie Skleničková 1.C

Divadlo bylo moc hezky připravené. První část se mi osobně líbila víc, protože jsem tyto příběhy znala a mohla jsem se více zaměřit na zpracování, než-li na luštění, co vlastně herci řekli. Bylo to připraveno zábavnou formou a moc jsem si divadlo užila.

Anežka Malinová 1.C

Představení Kytice se mi velmi líbilo po všech směrech. Herecké výkony byly výborné. Scéna, kostýmy i kulisy byly dobře zpracované a odpovídaly potřebám tohoto představení. Nejvíce se mi líbily balady Vodník a Dceřina kletba, hlavně ten přechod mezi nimi a to propojení smrtí dítěte. Pro mě to byl jedinečný divadelní zážitek s úžasnou atmosférou, který jsem si užila i díky sedadlům v lóži:)

Tereza Nosková 2. B

Vážený pane, vážená paní,

rád bych Vám poděkoval za to, že jste s námi už několik desítek let a organizujete Klub mladých diváků. Chodím do divadla už od svých 12 let a stále mi divadelní hry jenom dělají radost. Nebýt Vás, tak bych určitě neměl tolik možností jít na tak skvělá představení. Nemohu se dočkat dalších.

Moc si vážím Vaší práce, která jistě v této covidové době není vůbec jednoduchá. Doufám, že tu budete s námi ještě další dekády.

S pozdravem

David Martinec 3.C