ÚČAST KMD V MEZINÁRODNÍM PROJEKTU

EYE.NET 2.0 – EUROPEAN YOUTH ENGAGEMENT NETWORK

Klub mladých diváků byl vybrán jako partner mezinárodního projektu EYEnet 2.0 – European Youth Engagement Network, jehož hlavním pořadatelem je Fondacija Novi Sad 2021 – evropskaprestonica kulture a účastní se jej mládežnické skupiny s profesionálním vedením z 9 evropských zemí (Slovinsko, Chorvatsko, Itálie, Srbsko, Litva, Řecko, Francie, Německo, Česká republika). Projekt je podpořen programem EU Evropa pro občany. Projekt probíhá od roku 2021 pod záštitou hlavního města Prahy (záštitu udělila Ing. Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP).

Od února 2021 pracuje KMD se skupinou 20–30 mladých lidí vždy jednou měsíčně ve víkendových blocích. První tři setkání proběhla on-line, v květnu a červnu se již zkoušelo naživo. Také v červenci a v srpnu probíhají dvě soustředění. V říjnu plánujeme uvedení veřejné generálky v Praze. Premiéra proběhne ve slovinském Mariboru v Mladinski kulturni center Maribor. Režijní a dramaturgickou supervizi projektu české skupiny mají na starost Barbora Šupová a Zuzana Burianová. Projekt za KMD vede Barbora Mitošinková.

Skrze zapojení do mezinárodního projektu reaguje KMD na potřebu rozvíjet svou činnost a reagovat na aktuální potřeby mladých lidí a poznání trendů v tvorbě pro mladé lidi. KMD otevírá mladé divadelní komunitě (mladým divákům a fanouškům divadla) příležitost osobně participovat v profesionálním autorském projektu. Zároveň chce prozkoumat zájmy a postoje mladých lidí vůči důležitým společenským problémům. Pro celou zprávu o této aktivitě rozklikněte nadpis.

Logo EU MHMP

Konkrétním cílem projektu je pro KMD vytvořit v Praze jako jednom z partnerských měst skupinu 25 mladých lidí, kteří se aktivně budou účastnit tvorby divadelního představení se sociálně-politickým tématem. V projektu jsou uplatněné současné divadelní metody Devised Theatre, dokumentární divadlo a autorská tvorba.

Každý partner musí produkovat divadelní hru, uspořádat festival s osmi představeními v místě konání a poslat svůj divadelní projekt na sedm festivalů v různých partnerských zemích. Celý proces bude filmovat mezinárodní filmový štáb, který natočí dokument o názorech a životě mladých lidí v EU.

Partnerské organizace projektu jsou Novi Sad 2021 – European Capital of Culture 2021, Gymnázium PORG Libeň, spolek CO ČUMIŠ, Kreativní Praha, ND Young. Tvůrčí skupiny zapojené v projektu EYE.net 2.0 jsou: Associazione culturale Capotrave/Kilowatt, Multicultural City, Theatre du Pelican, Le Theatre du Grand Rond Compagnie de l'Inutile, Mladinski kulturni center Maribor, Cid Ptuj, Pazaislis Music Festival, Theatre group Montazstroj, Liceulice.